Тыдзень бел мовы 2016-2017

План правядзення Тыдня беларускай мовы і літаратуры

“З любоўю да роднага слова”

Сто гадоў шукай другой красы,

А тым больш, што свет зусім не вузкі.

Ды, калі ты не бязродны сын,

Гавары са мной па-беларуску.

Яўгенія Янішчыц

Мэта:фарміраванне станоўчай матывацыі да вывучэння роднай мовы, літаратуры і свайго краю; стварэнне ўмоў для таго, каб навучэнцы маглі праявіць сябе, выпрабаваць уласныя сілы у разнастайных творчых і інтэлектуальных мерапрыемствах, прадэманстраваць свае дасягненні ў згаданых прадметах.

Дата

правядзення

Тэматыка  мерапрыемства

Клас

Час

Панядзелак

03.10

Роднаму слову прызнанне ў каханні

1.     Акцыя “Любімае роднае слова”

2.     Рэклама “Ветлівыя словы”

3.     “Жывая крыніца”(выказванні пра мову)

4.     Радыёперадача “Павітанне”і астралагічны прагноз на тыдзень

5.     Літаратурны рынг “Што? Дзе? Калі?”

6.     Літаратурны рынг “Пазнай героя”

7.     Гульня-віктаріна “Дакраніся да роднага слова”

 

 

 

 

 

 

 

ХІ “Б”

 

Х “А”

 

VІІІ “А”

 

 

 

 

 

 

 

12.55

 

13.55

 

13.55

Аўторак

04.10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рускай мове дай разгрузку—размаўляй па-беларуску

     1.Выстава-слоўнік у малюнках “Край-чароўны”

     2.Прагляд мультфільмаў на роднай мове.

     3.Выстава ў бібліятэцы “Беларускія кнігі”. Бібліятэчны ўрок.

     4.Радыёперадача.

     5.Конкурс фанетыстаў

     6. Літаратурны рынг “Жывая класіка”

     7.Гульня “Літарынка” (рэбусы, загадкі)

     8.Акцыя “Жыві, мова”.Размаўляем па-беларуску.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІ “Б”

ХІ “А”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.50

13.55

 

 

 

Серада

05.10

…Мая родная мова! Мілагучнае, звонкае, спеўнае слова!

    1.Конкурс выканаўцаў песень на роднай мове “Музычны калейдаскоп”

    2.Прэзентацыя “Чалавек у будні і святы”

    3.Конкурс малюнкаў да твораў беларускіх пісьменнікаў

    4.Радыёперадача.

    5 Літаратурная гасцёўня. Сустрэча з пісьменнікам.

    6.Віктарына “Мой чароўны беларускі край”

    7.Пазнавальная гульня-віктарына “Знаўцы роднай мовы”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V “А”

 

ІХ “А”

ІХ “В”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.55

 

12.55

13.55

Чацверг

06.10

Нам засталася спадчына

1.     Каллаж.Фразеалагізмы ў малюнках. Трапнае слова.

2.     Прыказкі і прымаўкі нашай роднай мовы.

3.     Конкурс газет “Зямля пад белымі крыламі”

4.     Як вас завуць. Ад мянушкі да прозвішча.

5.     Радыёперадача.

6.     Ярмарка .Нацыянальныя стравы і справы беларусаў.

7.     Віктарына. “Па старонках Чырвонай кнігі Беларусі”

8.     Гульня-віктарына “Дакраніся да роднага слова”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V “Б”

 

VІІІ “Б”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.55

 

13.55

Пятніца

07.10

Мова родная пявучая і звонкая

    1.Конкурс чытальнікаў вершаў на роднай мове “Паэтычны вернісаж”

    2.Літаратурная гульня “Пад небам сінім”

    3. Конкурс-прэзентацыя пачынаючых паэтаў

    4.Радыёперадача.

    5.Конкурс Фанетыстаў

    6.Віктарына “Зямля бацькоў – мая зямля”

    7.Пазнавальная гульня-віктарына “Знаўцы роднай мовы”

    8.Літаратурны рынг “Жывое ў вяках беларускае слова”

 

 

 

 

 

 

 

 

V ІІ “А” VІІ“Б”

 

ІХ “Б”

 

Х “Б”

 

 

 

 

 

 

 

 

12.50

12.50

 

12.55

 

13.55

Субота

08.10

Закыццё тыдня беларускай мовы і літаратуры

    1.Акцыя “Пажаданні роднай мове”

    2. Выстава-прысвячэнне “Люблю свой родны Гарадок”

    3.Вандроўка з фотакамерай

    4.Узнагароджванне пераможцаў

    5.Вячоркі.

 

      

 

 

12.00

 

12.00

18.00

 

Итоги недели

Объявить благодарность за подготовку и активное участие в проведении недели белорусского языка и литературы следующим учащимся:

Стемпковской Людмиле (V класс);

Свиридчук Валерии (V класс);

Лавренчуку Евгению (V класс);

Бесан Валерии (V класс);

Желенговской Нине (VI класс);

Капитановой Дарье (VI класс);

Потрубейко Виктории (VI класс);

Семенюк-Бесан Владиславе (VI класс);

Карась Дарье (VI класс);

Шпакевич Диане (VI класс);

Якимовичу Богдану (VII класс);

Стахейко Елене (VIII класс);

Скребец Валерии (VIII класс);

Шелест Валерии (VIII класс);

Лагодич Екатерине (IХ класс);

Стаднику Никите (IХ класс);

Бруцкой Альбине (IХ класс);

Бесанец Диане (IХ класс);

Хорошун Маргарите (IХ класс);

Петровцу Владиславу (X класс);

Петровец Ирине (X класс);

Чеху Константину (X класс);

Майкову Николаю (X класс);

Сткемпковской Наталии (X класс);

Семендяевой Карине (X класс);

Кузьмич Анастасии (X класс);

Потрубейко Анне (X класс);

Головач Арине (X класс);

Титюре Давиду (X класс);

Крупень Надежде (XI класс);

Карась Магдалине (XI класс);

Коноплицкому Ивану (XI класс);

Босовец Марии (XI класс);

Хорошун Яне (XI класс).